پرسش و پاسخ

برای یافتن پاسخ سوال خود ، جستجو کنید

پرسش و پاسخ های متداول

گوش انسان با شنوایی طبیعی، قادر به دریافت طیف گسترده ای از صدای محیط در محدوده ی فرکانسی ٢٠ تا ٢٠٠٠٠ هرتز است.

اما تست شنوایی در فرکانس های بین ٢۵٠ تا ٨٠٠٠ هرتز که مربوط به صداهای گفتاری هستند ارزیابی می شود. در این عمل کارشناس شنوایی با استفاده از دستگاهی به نام ادیومتر در یک اتاقک ایزوله، شنوایی شما را تست می کند. هر گوش به طور جداگانه تست می شود. نتایج حاصله از این تست، با تست حاصل از گوش طبیعی مقایسه می شود.کارشناس شنوایی سنج یا ادیومتریست نتایج بدست آمده از تست را به صورت ادیوگرام ثبت کرده و برای شما تفسیر می کند. ادیوگرام یا نوار گوش، یک راه استاندارد برای نمایش گرافیکی میزان شنوایی فرد محسوب می شود.

اگر افت شنوایی ما از ۳۵ تا ۷۵ است و پرده ی گوش ما سالم است و مجرای مناسبی داریم میتوانیم از سمعک های داخل گوشی استفاده کنیم.
اگر افت شنوایی ما از ۳۵ تا ۷۵ است اما پرده ی گوش ما سالم نیست و احتمال عفونت وجود دارد بهتر است از سمعک پشت گوشی استفاده کنیم تا بوسیله ی رطوبت و عفونت های گوش عمر سمعک ما کوتاه نشود.
اگر افت شنوایی ما از ۷۵ بیشتر است تنها سمعک پشت گوشی برای ما مناسب است و سمعک داخل گوشی پاسخ گوی نیاز شنوایی ما نیست.
اگر افت شنوایی من در فرکانس های زیر است اما شنوایی من در نواحی فرکانسی بم خوب است میتوانم از سمعک های (RIC ) استفاده کنم.
اگر علاوه بر کم شنوایی، وزوز گوش هم داریم حتما باید از سمعکهایی استفاده کنیم که دارای تکنولوژی حذف وزوز گوش باشد.
بعد از خرید سمعک حتما باید چکاپ های دوره ای شنوایی و سمعک را داشته باشیم.
اگر احساس میکنیم در گوش ما بعد از استحمام آب باقی می ماند یا زمانی که پرده ی گوش ما دچار مشکل شده است و یا چار عفونت گوش شده ایم باید از قالبهای ضد آبی که شنوایی شناسان بصورت تخصصی تهیه میکنند باید استفاده کنیم.
اگر محل کار ما بصورتی است که مدت طولانی ای در معرض صوت قرار داریم باید از شنوایی شناس قالب ضد صوت بخواهیم تا به شنوایی ما آسیبی نرسد. قالبهای ضدصوت موجود در داروخانه مناسب نیست. و قالبها حتما باید توسط شنوایی شناس تهیه شود.

هنگام خریداری باتری باید مواظب باشیم که تاریخ مصرف باتری نگذشته و باتری را از ساعت فروشی ها تهیه نکنیم زیرا باعث آسیب رسیدن به سمعک ما خواهد شد و از مارکهای معتبر آلمانی و انگلیسی و آمریکایی استفاده کنیم تا عمر سمعک مارا کم نکند.

گوش خارجی :معمولا میزان زیاد جرم گوش (موم یا واکس) در گوش خارجی یا عفونت و التهابات کانال گوش می تواند باعث آسیب به گوش خارجی شود. اینگونه اختلالات معمولا به راحتی قابل درمانند. فقط باید قبل از اینکه باعث کم شنوایی شوند، برطرف گردند.
گوش میانی: پاره شدن پرده گوش، عفونت و اتواسکلروز (سخت شدن و تجمع کلسیم در اطراف استخوان رکابی گوش که مانع از حرکت آن می شود)، از آسیب های وارده به گوش میانی هستند.
بسیاری از مشکلات گوش خارجی و گوش میانی با دارو یا جراحی به طور موفقیت آمیز قابل درمان هستند و اگر هم نباشند با استفاده از سمعک، فرد می تواند از باقی مانده شنوایی خود به خوبی استفاده کند.
گوش داخلی:اغلب کم شنوایی ها ناشی از آسیب به گوش داخلی است. دلایل این آسیب ها شامل، افزایش سن، در معرض صداهای بلند بودن، مصرف برخی داروها، بیماری های دوران کودکی، ژنتیک و صدمه و آسیب به سر است. در این حالات، سلول های ظریف مویی در حلزون آسیب دیده و به این ترتیب سیگنال های صدا به مغز منتقل نخواهد شد. در کل،آسیب به گوش داخلی، قابل برگشت نیست ولی با یک سمعک خوب می توان به میزان زیادی آن را جبران کرد.

آیا سوال دیگری دارید؟

سوالاتتان را از طریق تلگرام یا ایمیل بپرسید
با ما در تماس باشید